Image Slider - chatka SKPB

  • Teo_after_remont_2023
  • teo_2023

Okolice Teodorówki - ciekawe miejsca

 

Dukla i okolice:

 

Inne miejsca koło Teodorówki:

 

Sporty zimowe:

  • W sąsiedniej Chyrowej działa stacja narciarska Chyrowa Ski - www.chyrowaski.pl. Odległość od chaty 6,5 km.
  • W Dukli przy ul Armii Krajowej 1 działa profesjonalne lodowisko czynne nawet w temperaturze + 10 stopni, jest też maszyna do czyszczenia i wyrównywania lodu oraz wypożyczalnia łyżew (110 par).  Bilet normlany kosztuje 5 zł, a ulgowy 2 zł za 60 min jazdy.  Aktualny cennik dostępny na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli. Odległość od chaty 4 km.

 

 O Teodorówce:

Teodorówka - wieś w województwie podkarpackim (pow. krośnieński, gmina Dukla) położona przy bocznej drodze z Dukli do Nowego Żmigrodu i Gorlic. Po raz pierwszy osada jest wymieniana w dokumencie wydanym 17 sierpnia 1366 roku przez Kazimierza Wielkiego. Wystawiony we Włodzimierzu akt zatwierdzał podział majątku kanclerza Janusza (Suchywilka) i darowanie części majątku swym bratankom. Dobrami Kanclerza podzielili się Janusz, Piotr i Mikołaj - synowie Jakuba Cztana z Kobylan.

Osada prawdopodobnie pierwotnie zwała się Przedmieście Wyżne. Pod tą nazwą przeszła pod koniec XVI w. w ręce rodziny Bolikowskich, a dzierżawił ją Jakub Warszycki. Od XVII wieku wsią władał Jan Męciński (syn Andrzeja Męcińskiego), a z czasem miejscowość przeszła na własność jego rodziny. Do Męcińskich należała wówczas Dukla. Obecna nazwa wsi pochodzi od imienia córki Jana Męcińskiego - Teodory. Do 1710 całą Duklę i okoliczne wsie, w tym Teodorówkę, wykupuje rodzina Mniszchów za czasów których cały region rozwija się gospodarczo. Potem właścicielami dóbr stają się kolejno Ossolińscy, Stadniccy i w 1810 roku ponownie Męcińscy, do których pałac dukielski należał jeszcze na początku XX wieku.

W 1944 r., w czasie operacji dukielsko-preszowskiej, Teodorówka znalazła się na odcinku najkrwawszych zmagań wojennych. W dniu 23 września 1944 r. nacierajaca Armia Radziecka wkroczyła do wsi. Dziś przez Teodorówkę przebiega czerwony szlak rowerowy długości 37 km rozpoczynający i kończący się w Dukli, biegnący w kierunku Iwli, Chyrowej, Mszany, Trzciany, Lipowicy. Do osady można też zejść ze szlaku żółtego wiodącego grzebietem Chyrowej.

Od listopada 2006r. w Teodorówce, na zboczach Wzgórza Franków (534 m n.p.m.), działa chatka studencka prowadzona przez SKPB Warszawa. Z domu rozciąga się malowniczy widok na Cergową (716 m n.p.m.). Zimą w pobliżu można korzystać w wyciągów narciarskich na stokach Chyrowej.

 

Tags: