Kurs Przewodnicki 2004/2005

Kurs Przewodnicki 2004/2005 organizowany przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie, odbędzie się - jak od wielu lat - tradycyjnie w ciągu roku akademickiego.Kurs stanowi ciąg zajęć teoretycznych - wykładów i praktycznych - wyjazdów w polskie Beskidy. Odbywa się na przestrzeni 10 miesięcy - od październka do czerwca i zakończony jest praktycznym egzaminem z nabytych w jego trakcie umiejętności.

Kurs jest przede wszystkim wspaniałą przygodą. W czasie wyjazdów kursowych ma się nie tylko okazję do poznania nieznanych bliżej stron naszego kraju, ale także do nawiązania znajomości - takich które trwają potem naprawdę wiele lat i przez wiele wspólnych wypraw. Kurs jest również swego rodzaju okazją do przekonania się o własnych możliwościach. Nie jest to - jak niektórzy twierdzą - impreza dla twardzieli, co to mogą brudem zarastać i żywić się korzonkami. Nie o to chodzi.Fakt, wytrwałość jest w cenie, ale tak naprawdę najważniejsze jest to co odkrywa się z czasem - miłośc do gór,do wędrówki,do spokoju i ciszy, które gdzieś tam czekają w nagrodę. Jeśli kochasz góry, cóż znaczy to, ze czasem mokro albo ciemno albo zimno troszkę...?

Jeśli chodzi o umiejętności, jakich nabywa się w czasie kursu - to przede wszystkim praktyka w prowadzeniu ludzi w góry, sposoby radzenia sobie bez kuchni gazowej i grilla w żywieniu zbiorowym, obsługa mapy i kompasu, techniki nawiązywania kontaktu z grupą, organizacja i finansowanie wyjazdów turystycznych. No i oczywiście spora dawka wiedzy dotyczącej terenu polskich Beskidów, ze szczególnym naciskiem na Bieszczady i Beskid Niski. W jej zakres wchodzi historia terenu, jego charakterystyka przyrodnicza, ale również wiedza o infrastrukturze turystycznej i praktyczne informacje o tym gdzie, jak i za ile zorganizować naprawdę fajny wyjazd!

Wspomniana wiedza ma jeszcze dodatkowy, istotny wymiar. Otóż, kurs SKPB jest jednocześnie kursem przygotowującym do państwowego egzaminu przewodnickiego, którego zdanie pozwala na prowadzenie wycieczek górskich w majestacie prawa. Egzamin ten odbiega charakterem od tego, czego w zakresie praktycznym można nauczyć się na kursie, natomiast kłądzie bardzo duży nacisk na posiadaną wiedzę. Dlatego systematyczne uzupełnianie ciekawostek i legend jest także pożyteczne!

Kurs rozpoczyna się w październiku i składa się z trzech części, zakończonych sprawdzianem praktycznych umiejętnosći każda. Koniec kursu przypada na czerwiec. Zajęcia odbywają się regularnie co tydzień w wymiarze 3h (wykłady). Wykłady odbywają się co tydzień od środy 20 pażdziernika br w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej w sali 306 (III piętro) o godzinie 18:00. Do tego dochodzą wyjazdy górskie (około 1-2 razy w miesiącu, 2-3 dni - weekendy).

A zatem - zapraszamy serdecznie do przeżycia wspaniałej przygody, która czeka gdzieś... tam gdzie własnie Ty możesz ją znaleźć!

Kierownik Kursu Przewodnickiego SKPB Warszawa 2004/2005
Karolina Juszczyk
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje także uzsykasz wysyłając maila na adres:
kurs at skpb.waw.pl
Tags: